Social Icons

31. 1. 2013

Léto v Aucklandu


Jak varovali zkušení, tak se i stalo. Po návštěvě skutečně divokého Jižního ostrova jsme marně přemýšleli, kam si udělat o víkendu výlet, aby nás to ještě vůbec na Severním zajímalo. Auckland je největší město na nejužším místě, doprava ve špičce nepřesáhne rychlost 30km/h. Nicméně, na žebříčku světových měst s nejvyšší kvalitou života z roku 2006 je Auckland na 5. místě, přístup k hodnocení je zavádějící, neboť porovnávané složky se odvíjely od referenčního města, kterým byl zvolen New York. Pokud jde o Zéland jako celek, v žebříčku HDP z roku 2010 se stát vyšplhal na 3. příčku v závěsu za Norskem a Austrálií. I kdyby byl padesátý, nevadí, aspoň tu nemáme Zemana. ;)
Co jsme se ptali, Češi trvale žijící na Zélandu jsou údajně povaleči hledající věčný klid za dobré peníze, popřípadě dobře a daleko ukrytí lidé s nějakým výchovným problémem v ČR. Další šuflík obsadily Češky provdané za Kiwoše, které se neměly proč vracet, a jedinci trvale bez cíle. Toto štítkování může znít vtipně, pokud se ani zdaleka necítíte být zařaditelní, což je náš případ. Na druhou stranu jsme tu potkali zatím jen velmi málo Čechů, abychom mohli dělat takové závěry. Po dovolené jsem na netu objevila stránku česko-slovenské skupiny v Aucklandu, organizující občas nějaké akce. Na základě mého krátkého příspěvku, v němž jsem hledala někoho jak na pokec, tak na lezení po horách a jiné mimoměstské aktivity, se mi ozvalo pár lidí, v naprosté většině manželské páry. Co člověk, to různě zajímavý příběh, do výše uvedeného škatulkování mi to až tak jednoznačně nezapadá. Nicméně jsem zvědavá, jak to bude pokračovat. Zatím jsme si dali rande jen s jedním aktivním párem, oba pracovali a žili snad už všude na světě, takový nadhled jsem dlouho u nikoho neviděla.
Minulý víkend jsme si už podruhé udělali výlet na pláž Karekare. Proslavil ji film Piano z roku 1993, stojí to za shlédnutí, nastiňuje i vztah raných osadníků s domorodci, škoda jen, že to neprokreslili lépe. Pláž zůstává trvale pod palbou velkých divokých vln, v černém písku lze spatřit vše možné od mrtvých tučňáků přes kostry různých ptáků po vyvržené rostliny a lastury. Atmosféra při západu slunce je vskutku zélandsky drsná, voda rozptýlená ve vzduchu se třpytí a nestabilní útesy jsou rámované září slunce. Silnice sem vede na kraji Aucklandu kolem jednoho supermarketu, na který jsem dělala návrh nového uspořádání značení a log. Sice jde o úplnou blbinu navíc ještě omezenou barevnými standardy obchodního řetězce, ale i tak jsem ráda, že vidím první zélandskou realizaci něčeho, na čem jsem se podílela.
Po několika měsících jsme se konečně dostali do galerie umění. Více než expozice může zaujmout budova od architektonické kanceláře FJMT. Výtvarné zpracování založené na tradičních maorských znacích, smysl pro detail a nevídaná řemeslná přesnost vynesly tomuto značnému rozšíření prostorově nedostatečné původní klasicistní budovy několik ocenění včetně zélandské nejdůležitější – New Zealand Architecture Medal.  Pokud jde o expozice, placená byla jen jedna, avšak nejvíce ceněná – Who Shot Rock & Roll. Nesčetné množství fotek slavných rockových zpěváků a kapel od 50. let až do současnosti vyprávělo i příběh, jakým fotka vznikla. Objevily se tu snímky jako např. Mick Jagger ala Leopard , rozpohybovaná koláž Michaela Jacksona nebo děsivý Marilyn Manson v parafrázi na fotky Marilyn Monroe před rudým pozadím.
Další zajímavostí po dovolené byl termín sezení u soudu, kam jsem podala protest proti naší paní domácí v druhém podnájmu. Vzhledem k tomu, že je tu také nemožné nahrávat osoby bez jejich vědomí, bylo mi líto, že nemohu použít velmi kvalitní nahrávky, kde ječí jak chovanec ústavu a vyhrožuje kdečím. Jak jsem se teď blížila k okresnímu soudu, chtělo se mi tam čím dál míň a vybavovaly se mi vzpomínky na deštivé chladné dny v září a klepající se moje ruce, když jsem každý večer odmykala po práci dům a bála se, co si zas paní najde za nepřekonatelný problém, zatímco Ivan byl přes týden v Christchurch a nechal mě v tom. Soudce byl muž s bílou pletí, ale indicky znějícím jménem, se zřetelnou angličtinou a po boku se studentkou sedící a poslouchající. Paní domácí se neobjevila včas, neobjevila se ani po 15 minutách. Toto řízení je obdobou smírčího soudního řízení. Pokud se jedna strana nedostaví, projedná se to s druhou. Vzhledem k tom, že jsem poškozenou byla já, žádala jsem vrátit peníze, které nám tenkrát neprávem odmítla vrátit, což by paní mělo dojít poštou. Pokud dopis bude bez odezvy, další kroky musím opět učinit já, což myslím, že se stane. Nicméně zatím jsem byla skutečně velmi ráda, že jsem se jí nemusela koukat do jejích falešných zlých očí.

Vánoční dovolená pro nás byla dlouhodobě jakýmsi plánovacím cílem. Po ní vyvstaly otázky, co bude dál. Shodli jsme se, že potřebujeme více pracovat na zlepšení AJ, což se jeví jako větší problém, než je v jakémkoli městě ČR, protože v Aucklandu zřejmě neexistují večerní kurzy a když, mají ceník pro rezidenty (nechápu proč, když rezidenti anglicky evidentně umí) a vidí to jako nepřekonatelný problém. Další mojí myšlenkou je našetřit na koupi bytu v ČR, dokud je tu slušný příjem. Ivan si zjistil, že na vrtulník nikdy nenašetří a co hůř, neměl by ani na letecký výcvik. Alespoň koupil sestře foťák, ať mají něco pořádného, narodil se jim krásný malý brouček, Ivan se tak stal strejdou a myslím, že to oslavil asi nejvíc ze všech. Pak také objednal loď, nafukovací Baraku od Gumotexu, protože tady se nic takového nevyrábí, v tomto království vodních sportů jsou dostupné jen mořské kajaky a z nafukovaček jen rafty, nic menšího pro dva lidi. A bez lodě toho tady člověk moc neprozkoumá, jak se zdá z map, kde často nejsou značené žádné cesty pro auta.
Uplynuvší sluncem prosvícený víkend byl prodloužen o pondělí, rozhodli jsme se ignorovat dění kolem prezidentských voleb a udělali jsme si už podruhé výlet na poloostrov Coromandel. Najdou se zde bývalé zlaté doly se zpřístupněnými důlními cestami, na jejichž stropě si můžete prohlédnou svítící červy (ve skutečnosti larvy jednoho druhu komára), velikou atrakci několika komerčně zpřístupněných objemnějších jeskyní. V jižní části poloostrova je možnost trekování, nicméně po Jižním ostrově a strhujících scenériích jsme zvolili jen dva kratší výlety skrz prales, vícedenní nebo 11 hodinový výšlap pralesem bez zajímavých výhledů nás nenadchly, abychom se do nich pustili. Navštívili jsme Hot Water Beach, kde magma blízko pod povrchem země zahřívá písek a lidé sem jezdí s lopatami, aby si vyhloubili u břehu v písku jámu, kudy jim prosákne teplá voda a mohou se cachtat jak ve vaně. Posledně, když jsme tu byli, jsme netušili, na co nosí lidé tu lopatu, teď už jsme věděli, nicméně teplou vodu jsme neměli ani my, ani Číňani o pár metrů vedle. Východní pobřeží nabízí dlouhé bílé pláže rámované palmami nikau a dalšími subtropickými skvosty. Perlou je pláž Hahei s Cathedral Cove. My jsme se tentokrát podívali na New Chums Beach. Bohužel jsem předtím snědla špatný ananas a nalokala se slané vody, takže víc pláž jsem hlídala žaludek, aby se neprojevil navenek. Nakonec jsme dorazili až na nejsevernější část silnicí podél pobřeží s křišťálově čistou vodou. Tam jsme si také užili nejlepší šnorchlování z celkových tří. Je paráda, že každý ponor nabízí nové a nové pohledy. Různé druhy ryb a rostlin, jiné mušle. Můžete tam vidět třeba tyhle modré rybky (jméno opravdu netuším), obří snappery, pruhované red moki, blue moki a vůbec - hromadu endemitů, které je dobré vidět jak pod hladinou, tak na talíři. Já byla nadšená z nových dlouhých ploutví zajišťujícími pořádný dlouhý záběr, Ivan si koupil nové delší hned po mě. Víkend byl zakončen uloupením ústřic z kamenů, chutnaly vskutku výborně a tentokrát dosahovaly i větších rozměrů než ty centimetrové posledně.
Léto v Aucklandu připomíná smradlavý pobyt v sauně, a to je údajně tentokrát skutečně suché léto. :)
Děkuju, že nás ještě čtete, dneska tu na mě vyskočila informace o 4500 přístupech.



jen spinká




chráněná pouze fasáda. Za ní začíná hned mrakodrap









budově napravo místní říkají Záchodové prkénko






bývalé zlaté doly v Coromandelu













15. 1. 2013

JIŽNÍÍÍÍ OSTROOOV


Upozornění: Tento článek je dlouhý jak štrúdl. Pro slabší povahy a architekty proto rovnou prokládám fotkami. Kdo to čte obvykle v práci, doporučuji rozdělit na víc dnů, jinak dostanete vyhazov.

Konečně se přibližovala doba, kdy jsme měli odjet na dovču. Byly koupeny lístky na Jižní ostrov a tížilo nás vědomí, že za tři týdny volna nemáme šanci  vidět a zažít všechno, na co láká knižní průvodce. Předvánoční týden u mě i Ivana v práci nesl známky vánoční atmosféry, kromě firemních večírků, kde u mě se konal super oběd v restauraci uprostřed aucklandské vinice chorvatského zakladatele a u Ivana večeře v kabaretu s následnou více než hodinovou show tanečnic, zpěváků a zpěváků převlečených za tanečnice, se tu hlavně provádí Secret Santa. Nějakou dobu dopředu si tajně vylosujete, komu dáte dárek, a poslední den práce všechny dárky čekají pod stromečkem a naděluje se. Díky anonymitě a smyslu pro humor je možné dostat opravdu cokoli, od čokoládových penisů přes gay videa po budíky, masážní pomůcky nebo sady nalepovacích knírů. Všechno se samozřejmě hned na místě odzkouší. Já dostala nějaký fetiš kostým jaguára, pouta a bič, prý na dlouhé večery s Ivanem. On si rozbalil knížku s obrázky Zélandu z letadla.

V sobotu ráno jsme si užívali pocit, že 3 týdny nebudem muset projektovat a vyjeli jsme na jih, směr Wellington. Bohužel jsme nestihli si dopředu pozjišťovat a vytisknout plány turistických tras, ještě jsme neměli přesnější představu, kam se chcem podívat, na stránkách Ministerstva životního prostředí jsou všechny treky podrobně rozepsané s mapou, která je na místě také těžko k sehnání. Informační centra jsou přeplněna letáky nabízející smrtelně drahé atrakce, většinou organizované výlety lodí nebo vrtulníkem na těžko přístupná místa, popř. adrenalinové sporty. Protože zélandskou ekonomiku značně nakopla před lety trilogie Pán prstenů, ještě se tu najdou organizace vozící turisty po místech natáčení. Nejvíc znatelný je placený Hobitín kousek od Aucklandu, ve volné přírodě si ale většinou patřičný záběr nevybavíte. Značky prstenu definující „místa činu“se objevují i v naší automapě. Kolem Wellingtonu, rodiště režiséra, jich byla celá řada. Krajina sloužící jako kulisa filmové Roklinky je ve skutečnosti krásné údolí s červeně rozkvetlými stromy, ale bez počítačových kouzel byste ji nepoznali. Wellingtonské hlavní muzeum (a největší na NZ) Te Papa vystavuje nyní ve foyer tři obry z vláknocementu, vypadají velmi realisticky a byly vyrobeny přímo společností Weta, jejíž mistři pracovali na počítačových  kouzlech pro Pána prstenů a Hobita. Tyto obry můžete rozpohybované vidět právě v Hobitovi, sochy do muzea putovaly po tom, co děsily účastníky světové VIP premiéry ve Wellingtonu.


Te Papa museum, Wellington




Trajekt nás na Štědrý den ráno dopravil ze Severního ostrova na Jižní. Zalesněné zátoky a prudké břehy nás přijaly deštivým počasím a mlhou, pro tuto divočinu vskutku působivou a příhodnou. Aspoň do doby, než si člověk uvědomí, že v tom má strávit dovolenou a nestihl naimpregnovat bundu. První zastávka nás zavedla na prohlídky vinic, severní část Marlborough patří mezi nejsušší oblasti s dlouhým podzimem a produkuje největší množství vína na Zélandu. Během párkilometrové okružní jízdy u města Blenheim o přízeň turistů usiluje asi 15 vinařství, v každém si můžete zaplatit ochutnávku s odborným výkladem, ve většině i jídlo v restauraci, popř. prohlídku vinic a sklepů. My jsme stihli (naštěstí) pouze tři podniky, poslední z nich založili před 15 lety na Zélandu Švýcaři. Víno bylo výborné, pak se nám navíc podařilo protlačit skrz plně rezervovanou restauraci k jednomu stolu i pro nás, švýcarský kuchař se předvedl báječně, nedaleký kemp v zélandské TOP 10 kategorii taky (ale je jich tam 60). Po dlouhé době jsme nespali načerno, parádní Štědrý den. Vzduch má přes 25 ve stínu a přejete si s lidmi v kempu veselé Vánoce.


trajekt Wellington - Picton
vinice u Blenheim


vinárna u Švýcara Herzoga



Druhý den je zde stejně jako v Anglii hlavní den Vánoc, kdy se ráno rozdávají dárky. Nám bylo naděleno slunečno a u křišťálově čisté řeky jsme rozbalili kousek od Švýcarovy vinice gril na jedno použití, vepřové a červené víno koupené o den předtím. Gril byl tak kvalitní a bezpečný, že jsme kolem něj vypálili kruh v trávě a slunce tak intenzivní, že nám na oplátku vypálil kruhy všude po těle. Otevřený oheň je na Zélandu možný většinou pouze s povolením a co se týká pálení kůže, ozonová díra je nad Ostrovy ztenčená tak, že v obchodech běžně kupujete ochranné krémy s faktorem 100 i víc. 


klasický Štědrý den :D
Po pikniku jsem se těšila do Kaikoury. Je to město s menším poloostrovem a díky hlubokému moři sahajícímu blízko k pobřeží je to jediné místo, kde lze pozorovat velryby. Cestou do města jsme ze silnice viděli lachtany. Strávili jsme s nimi na břehu pár fotografických chvil, když se člověk přiblíží na míň jak 3 metry, brání si teritorium zvuky připomínající zvracení. Zpětně musím říct, že to byla daleko lepší lachtaní zátoka, než na jaké upozorňují mapy a cedule u cest. Na jedné zastávce se nám konečně podařilo zahlédnout delfíny. Ivan se je snažil v moři dohnat, ale byli rychlejší. A nakonec jsme měli poránu štěstí i na velrybu, kterou ze břehu normálně nespatříte. Potěšila nás dvakrát gejzírem, vyfotit se to nestihlo, takže nám nikdo nevěří. Pokud jde o sledování velryb z lodi, samozřejmě se pro léto doporučuje zamluvit místo, ve městě se nachází jen jedna organizace provozující komerční pozorování. My nic zamluveného neměli, dorazili jsme brzy ráno a probojovali jsme se pouze na waiting list jako náhradníci. Bohužel nebylo koho nahrazovat. Šoupli nás na 10 hodin. Čas nám vyplnila procházka po vysokých útesech poloostrova, načež jsme se na desátou dostavili na velrybí základnu, abychom se dověděli, že kapitán kvůli vlnám zrušil dvě plavby. Vlny vidět nebyly. Takže jsme nakonec byli vděční aspoň za tu ranní velrybu.









Kaikoura, peninsula

Den nato nepřálo počasí, dalo by se říct, že od té chvíle se asi týden točily nad Jižním ostrovem pořád ty samé mraky, jak ukazoval satelit. Místa východního pobřeží a středu ostrova poseta žlutou spálenou trávou se po dlouhé době podívala na déšť, bohužel v blbou dobu. Dojeli jsme na skok do Christchurch, největšího města Jižního ostrova a též místo Ivanovy první práce na NZ. Teror od zemětřesení se podepsal značně na centru, kde to od června 2011 vypadá jak město duchů, výškové budovy  připomíná pouze masa sutí po demolicích, někde postačilo jen zamáznout fasádu. Symbol náměstí – anglický pseudogotický kostel – vypadá jak vzorový řez budovou v učebnici pro stavaře, půlka je srovnána se zemí, zbytek prošpikován kovovými podpěrami, což ironicky až apeluje na smysl gotického vnějšího opěrného systému . Zásah vlády též profesně pohřbil podnikatele se sídlem zde, provozovny jsou zavřeny a domy obehnány vysokými ploty. Takhle znetvořené je pouze nejcentrálnější centrum, hned za ním stopy zemětřesení jen těžko hledáte.



přístavba (zřejmě 70. léta) novogotického kostela, Dunedin
Déšť neustával. Lákavě se tvářící poloostrov Akaora se zajímavou krátkou francouzskou historií východně od Christchurch jsme museli nechat plavat a otočili kormidlo na západ. Jižní ostrov je podélně rozdělen vysokými Jižními Alpami s nejvvyšším bodem Mount Cook ve 3754 m n.m. Na západní pobřeží je možno se dopravit pouze třemi silnicemi přes nižší sedla, z toho pouze jedna vede jižní částí pohoří. Alpy zastavují déšť a vytváří ideální prostředí pro deštné pralesy řídce osídleného západního prostředí, které pro prudké pobřeží nikdy nezajímalo ani Maory, ani anglické rané osadníky, a zároveň zajišťuje na východ od Alp klimatické podmínky pro pěstování vína, jiného ovoce a obilí, což už Angličany těšilo více a zanechali za sebou pobřežní města s viktoriánskými vilami a vícepodlažními budovami neo- stylů té doby, popř. původní důlní města, když se objevilo uhlí a zlato v 2. pol. 19. století. Jih ostrova patřil skotským přistěhovalcům s jejich zavlečenou ovcí, nyní jedním z typických pojmů, když se řekne „Zéland“.
V samotném středu ostrova se třpytí dva klenoty –dlouhá ledovcová jezera Tekapo a Pukaki s tyrkysovou barvou díky minerálům splaveným z hor kolem. Na okolních loukách v tuto dobu kvete vlčí bob růžovofialových odstínů a to činí z fotek spolu s líně se převalujícími nízkými mraky přes hřebeny hor více než kýčovině oslňující obrázky. Na dva dny hlásili rosničky slunečno a my se rozhodli po dlouhé době proklepat kýty a vylézt na nějaký kopeček. Tím se stal u jezera Tekapo vrchol Fox Peak 2332 m n. m. se svahem sloužícím v zimě jako sjezdovka, v létě máte na vlek smůlu a přiblížit se také musíte přes zavřenou bránu pěšky. Samotné jezero je dlouhé asi 60 km a podél štěrkové cesty potkáte množství přemnožených divokých králíků (křehké kosti snadno křupají pod koly) a stáda chovných jelenů za plotem. Měli jsme štěstí, že zatímco jsme se neexistující cestou škrábali sutí na kopec, odešly mraky a nám se tak naskytl báječný pohled na modrou vodní plochu i nedaleké Aply a dohadovali se, který vrcholek by mohl patřit Mount Cooku. Do národního parku, který je po této hoře pojmenovaný, vede silnice podél sousedního, stejně zářivého jezera Pukaki. Už druhý den jsem SMSkama honila Martinu, se kterou jsme se v dětství potkávaly snad na všech kroužcích od gymnastiky až po divadlo v Pelhřimově a která teď působí nějakou dobu po Zélandu. V tyto dny jsme jí cestovním programem byli v patách se zpožděním asi půl dne. Pak plánovala raft na 6 dní. Setkat se nám nepodařilo, ale úplnou náhodou jsme objevili člověka organizujícího právě ten její rafting. Na to ještě přijde řeč, i na další náhody.


krajina jezera Tekapo






Fox Peak nad jezerem Tekapo, z východu věčné mraky


sousední jezero Pukaki
Ivan si myslí, že bychom nejvyšší horu Zélandu zvládli vylézt. Já si myslím, že bychom na ní zvládli zemřít jako dalších 200 lidí před námi. Jak říká maminka – hřbitovy jsou plné hrdinů. Mount Cook se z maorského názvu překládá jako Bodec mraků. Ráno se jako bodce jevily všechny vrcholky nad 1000 m n. m., čili všechny. Martina psala, že jdou jeden trek asi na 7 hodin, my po předchozím dnu škrábání po nesoudržných kamenech zvolili Hooker track na 3 hodiny, kde jsme snad nejvíce obdivovali nové a nově vznikající mosty pro pěší, kde člověk kroutil hlavou nad lehkostí konstrukce a nejdůležitějšími dřevěným pilíři ve styku se zemí a vodou. Jak říkají Kiwoši – 50 let to vydrží, pak se postaví nový. Z druhé strany hřebenu je možno se přiblížit k nástupu na Cook a nejdelšímu zélandskému 30 km dlouhému ledovci Tasman. K jeho okraji sahá navazující jezero, po němž vozí tryskové čluny turisty, aby si za těžké peníze sáhli na led. Vzhledem k informačním cedulím u cest s názornými kresbami úbytku ledovce za poslední desítky let si člověk uvedomuje jedinečnost a dočasnost výhledu. Dalo se vypozorovat, že na pěších cestách delších jak 30 minut nepotkáte Indy a pokud cesta přesáhne 4 hodiny, je zbavena i Japonců a jiných žlutokožců. Japonce můžete v této ryzí krajině potkat i „potokijsku“ s rouškou. Někdo nosí bílé rukavice jak do tanečních, japonské páry mají stejný typ bot i hůlek, se stativem se fotí i na poledním slunku, na automatický foťák většinou za světla s bleskem. Kiwoši, Severoameričani a Evropani se vrhají do delších výletů a Ivan je umí zařadit podle značky outdoorového oblečení.


Mount Cook National Park
vrchol Mount Cook
Hooker Lake pod horou Mount Cook





Následující zastávka patřila dalším světle modrým dvojčatům – jezerům Wanaka a Hawea. Po čtyřech dnech kemp se sprchou potěšil. Stejnojmenné město Wanaka je turisticky důležitým bodem, zpřístupňuje nejjižnější spojení na západní pobřeží a národní park Aspiring s jedinou zélandskou horou nad 3000 m n. m. mimo Národní park Mount Cook. Okolí jezera slibuje nejen výlety pěšky, letadlem nebo člunem, ale i parádní skálolezení od 1 do 50 metrů. Když jsme šli omrknout jednu takovou vytíženou skálu, ozývaly se odtud české nadávky. A to jsem si říkala, jak je parádní, že vidím zapálené zélandské lezce... Kluci vysvětlovali, že 6 let žijí na Zélandu a mají se svěle, jeden podnikal a všichni se divili, proč jsme v Aucklandu, když máme rádi přírodu a venkovní aktivity, proč nežijeme na Jižním ostrově. Ivan začal plánovat, že se přestěhujeme na Jižní ostrov. Mířili jsme do Queenstown, fotogenického města na jezeře, meky adrenalinových sportů a továrny na prachy od turistů. Počasí se mělo zas zhoršit, říkali jsme si tedy, že na raftu by to vadit nemuselo. Lezec nám poradil, že je tam český dům a ať hledáme Rafťáka.
Sjezd na Queenstown byl ve znamení skřípajících smrdících brzd a cukající převodovky.Mladý stopař nás rád opustil a my se jeli podívat kousek vedle na historický most. Od 70. let se z něj skáče bungee, výška pouhých 45 metrů a za seskok vám z peněženky seberou 350 NZD (x17 na koruny). Přesto tam byla fronta. Ivan pronesl, že by za to zal maximálně 50 dolarů, já bych na takovou blbost nešla vůbec, mojí zatím nejrychleji „ztracenou“ velkou částkou je moje třetí injekce vakcíny proti žloutence, provedenou před dovčou auclklandským lékařem, který měl na stole tolik razítek, kolik má učitelka ve školce.
Český dům stál kousek za centrem. Oba jsme si s Ivanem mysleli, že je to možná něco polooficiálního. Žádná cedule nikde nebyla, před rodinným barákem ve svahu stálo 5 aut různého stavu použití a za rohem šipka „climbing“. Schody po svahu podél zdi vedly na úroveň prvního podlaží. Po pravé straně se zakláněl převis venkovní stěny pro bouldering, pod tím spacákové ležení, vlevo krytý vstup do domu a kluk kolem 25 let s nepřítomným výrazem si zrovna balil cigáro. Všude po zahradě se válely prázdné lahváče a různé obaly, na kousku vánoční stromek s perníčky a řetězem. Na otázku, jestli jsme skutečně správně v tom českém domě, kluk přikývl, řekl, že Rafťák není doma, protože staví někde houpačku a asi bude doma až večer a asi ne v použitelném stavu. Pohled přes okno do kuchyně značil, že na tomto místě rozhodně nikdo neuklízí a všechno je všech. V 9 večer jsme se do squatu vrátili a objevili Rafťáka. Kupodivu vypadal nejrozumněji ze všech. V domě bylo asi 15 lidí, někteří na zahradě, někteří v pokojích nebo hromadně v obýváku. Zbytek v práci. Přes léto jich je v domě žijících prý celkově kolem 20, všechno Češi. Houpačka, která se odpoledne stavěla, byla lanová konstrukce přes údolí, kam člověk skočí a obrovským obloukem se houpe tam zpátky. Taková zábava pro otrlé, na čerstvém videu jsme viděli i různá salta a jiné šílené skoky, kterými je možno se vrhnout do prostoru. Rafťák nám nabídl sjet další den kus řeky Kawarau, což je zrovna ta, u které jsme se odpoledne byli podívat, úžasné údolí s peřejemi, po celodenním dešti o trochu divočejší než zaslunečna. Opatrně nadhodil cenu 35 za jednoho. Komerční cena je skoro 200, navíc kratší úsek. Prý taky pracuje na tom, aby mohl toto provozovat ve větším objemu, na to jsou však bezpečnostní předpisy atd. stejně přísné, jako kdyby provozoval plavby kdovíjak velkou lodí na oceánu. Jindy dělá vícedenní výpravy v kombinaci raft – turistika, toho se právě bude účastnit ta moje známá, Martina. Musí to být parádní, protože jih je skutečně divočina, ryzí příroda, krásné řeky i hory, zvířata, která se nebojí lidí. Kývli jsme Rafťákovi na nabídku a celý večer se bavili s lidmi na domě, pořád někdo přicházel a odcházel, vzhledem k turistickému ruchu ve městě tu Češi provádějí pro zákazníky tandemové seskoky, plavby, obsluhy v restauracích, popř. úklidy jako odrazový můstek k něčemu divočejšímu. I přes tak obrovské přetížení domu lidmi nebylo vidět, že by to někoho štvalo, všichni si vycházeli vstříc. Asi uprostřed večera jsem na kuchyňské lince spatřila balík a jako adresát uvedeno jméno jedné holky, která chodila se mnou na gympl do paralelní třídy. V tom mi došlo, že mi o jejím pobytu na NZ povídal kamarád, ale nevěnovala jsem tomu větší pozornosti, když mluvil o Jižním ostrově. Dobrá náhoda. Byla to skutečně ona, dorazila domů asi v jednu ráno, utahaná z práce. Všichni, kteří dorazili takhle pozdě, dřou jako koně, zvlášť kolem Vánoc a Nového roku. Jak nám na začátku přišlo fascinující, že je v Queenstownu na rozdíl od Aucklandu spousta Čechů, dechberoucí příroda a díky poloze města ve svahu i boj o dobrou půdu a díky tomu i zajímavé stavby, tak nám během stejného večera i docházelo, jak se tu někteří musí hodně starat o své místo na zemi a kolik je to stojí sil. Raději jsme s Ivanem pomlčeli o tom, jak se máme oproti některým z nich dobře a že děláme (v případě Ivana) u nás za dvojnásobný plat, 8 hodinovou pracovní dobu a volno v době, kdy má volno většina lidí. Žádné mytí hajzlů skryté za nelživou větu „pracuju v hospodě“, žádné vracení za tmy a braní čehokoli, co je někdo ochoten platit. Popíjelo se do doby, než se naše zásoby v autě dostaly na nulu, domácí nám dovolili přespat v autě na ulici, nicméně už na jejich pozemku, což nás učinilo imunními proti policii. Ta to tu kolem Vánoc hlídá extrémně, zákaz volného kempování platí 7 km za město a protože je Queenstown městem s jednou z největších novoročních party na celém Zélandu, kontroluje se také zákaz popíjení na ulici, alkohol při řízení a vypisují se neskutečně tučné pokuty.
Ráno vstal dokonce i Ivan, i když šel spát jako poslední po dlouhém opileckém rozhovoru s paraglajdistou. Natěšení na rafting jsme dojeli na břeh Kawarau a pustili se po proudu. Celá lehká posádka činila pouze 4 lidi + kormidelník, vlny s námi házely a záverečné peřeje obtížnosti 4 nevypadaly, že by šly sjet ve člunu. Po posledních zkušenostech se „zdoláváním“ 6 metrového vodopádu na raftu mám celkem respekt, nicméně tentokrát se to podařilo. Nakonec se zvládlo i najít auto, které nečekalo, kde čekat mělo, déšť moc nevadil a my s Ivanem do večera stihli zvednout kotvy a přesunout se směrem k nejjihozápadnější lokalitě naší dovolené, za město Te Anau.


základka v Queenstown
archi-developerské centrum, Queenstown, zde konkrétně hotel Hilton
Kawarau rafting


Celá obrovská plocha jihozápadní části Jižního ostrova je uznána jako národní park Fjordland. Bývá srovnávána s norskými fjordy. Přístup silnicí je pouze jeden, pro turisty tak zůstává snadno dosažitelný pouze fjord Milford Sound nebo Doubtful Sound, k tomu ale nevede ani ta silnice, pouze lodní spojení. Samotné fjordy jsou prozkoumatelné výletní lodí nebo na mořském kajaku. Nikomu to nepřijde divné, loď tu má každý  sedlák s barákem míň jak 200m od moře a osobní malá letadla nebo vrtulníky se také najdou v kdejaké stodole. My jsme si zvolili Milford Sound a vzhledem k tomu, že jsme nejeli s cestovkou, bála jsem se, aby nám po 300 dlouhých kilometrech z Queenstownu neřekli, že mají plno. Naštěstí Zéland si uvědomuje, že ho živí chleba jménem turistika, proto sídlí i zde na konci světa mnoho společností nabízejících plavby, nám navíc nahrávaly mlha a déšť, činící z tohoto mystického místa ještě dramatičtější scénu za pomoci krvedychtivých muchniček, zde na Jižním ostrově skutečně dravých tvorů. Plavba byla zajímavá, kapitán popisoval všechny zajímavosti včetně těch schovaných v mlze, nicméně mu nerozumněl ani rodilý Australan. Vlny házely lodí, Číňanky ječely a kapitán zajížděl až těsně k vodopádům. Kolonie lachtanů na velkém balvanu nás ignorovala jako dalších 20 lodí v ten den. Na palubě jsme objevili další Češku, tentokrát usazenou ve Wellingtonu po boku Australana. Silného českého akcentu se nezbavila ani po 5 letech v Austrálii.


Milford Sound



Milford Sound




V poledne se nebe uzavřelo úplně a satelitní snímky i paní na informacích předpověděli ukrutnou studenou frontu, která se má tři dny točit nad Jižním ostrovem a bohatě zalévat zahrádky. Nejrozumněji vypadal kousek jihovýchodního pobřeží, sice jsme jej v plánu neměli ale třídenní čundr vůbec nepřipadal v úvahu. A protože byl zrovna Silvestr, řekli jsme si, že jej strávíme v nejjižnější části celého Zélandu. Jih ostrova schovává kdysi bohaté město Invercargill, široké pravoúhlé ulice a anglická architektura poloviny 19. století jsou působivé nejen pro architekty. Cesta dál na východ se jevila čím dál víc zoufale. Déšť později doplnilo šero, zajímavý nápis v mapě „New Zealand Niagara Falls“ nás přivedl k (nekecám) pěticentimetrovým vodopádkům, které nějaký vtipálek protlačil i do té mapy. Ve vesničce Waikawa se na okraji silně rozbouřeného moře provozuje kemp. Vítr nám málem urval dveře od auta, když jsme si šli zaplatit jednu noc. Oslava nového roku proběhla v autě bičovaném deštěm. Chvilku po půlnoci jsme si s Ivanem odpálili pár malých ohňostrojů. Zaujalo to nejen tři mladé Maory, kteří se přiběhli podívat, ale po chvíli taktéž nějakou nasupenou ženskou vyhrožující policií, protože jsme jí vzbudili dítě. Tady se prostě neslaví.
Zélandský Nový rok je prodloužen státním svátkem i na 2.1. a většina podniků je zavřena až do konce týdne. Umožní to příjemné prohlídky měst. My jsme si nejprve prohlídli pár lokalit se lvouny a majáky a zamířili na východ k Dunedinu, největšímu městu Zélandu v 19. století. Historické budovy někde připomínají pražské novorenesanční ze stejné doby, především budovy bank. V centru člověk kroutí hlavou nad tehdejší požární bezpečností, kvůli které mají domy 1 – 2 kovová schodiště přímo na ulici a kovové chodníky ochozu v úrovni každého podlaží zabezpečující únikový východ z okna každého bytu. Staré nádraží je právem nejvíce fotografovanou budovou, zvenku konkuruje perníkové chaloupce a zevnitř prodejně dlaždic, detailně provedené. Největší perla Dunedinu je podle mě však z něj vybíhající poloostrov bohatý na dlouhé útulné pláže a kolonie ptáků. Pro pozorování vzácných tučňáků žlutookých jsou na nejedné pláži zbudovány domky s průhledy, odkud se ptáci nerušeně mohou pozorovat. Odpoledne se vracejí z lovu z moře a škrábají se po útesech a svazích do svých hnízd, která jsou (netuším proč vzhledem k tomu, že tučňák tam musí dojít pěšky) vysoko nad mořem na kopci. Tučňák jednou za rok vyměňuje všechno peří a pro, že v tu dobu asi měsíc není opelichaný ptáček izolován proti vodě, nepouští se na lov a shodí půlku své váhy. My je naštěstí viděli sice daleko, ale zato pěkně opeřené a baculaté.


tučňák uprostřed vzadu u křoví, poloostrov u Dunedinu



Dunedin, kde nikdy nemůže nastat požár
lvoun kousek od Dunedinu







elektrárna u Crommwell



Člověk je schopný pochopit, že zelený zélandský prales je nutno zavlažovat, jinak by nebyl pralesem, ale už se hůře chápe, že musí pršet zrovna v místě a čase jeho dovolené. Takže jsme doslova dolézali za pěkným počasím. Míjeli jsme střed ostrova ve srážkovém stínu, žlutá tráva a zemědělci se radovali, nezkušené kanalizační systémy nestíhaly polykat. Po pár dnech nezvyklých lijáků se objevila zpráva, že na západním pobřeží voda odnesla most. Mrkněte zde . Silnice jsou tu jen tam, kde jsou skutečně potřeba a obzvláště řídké na strmých západních březích. Abyste se dostali na místo za mostem, znamená to objížďku přes 800 km. Ujišťovali jsme se, že za pár dní se to určitě opraví, přece je to jediná přístupová komunikace!
Stopy kol našeho vozu zrovna vedly na onen západ, původní plán byl pokračovat tudy na sever. Zde jsem měla vymyšlený jeden výlet severně od jezery Wanaka, jeden z mála okruhů, co se dají najít, většina vícedenních treků je totiž z místa A na místo B, ty nejhezčí s nejpůsobivějšími výhledy se vinou přes sedla hor a cesta zpátky autem (stopem, kyvadlovou dopravou) trvá kvůli nutnosti objet hory skoro stejně dlouho jak ten samotný trek. Okruh se jmenuje Gillespie Pass Circut, vychází od vesnice Makarora a na mapě vypadá jednoduše a krátce. Protože jsme byli opět „velmi dobře připraveni“ a krom předchozí věty jsme o tom věděli jen to, jak a kde se kupují lístky na chajdy, kde se nocuje (je jich opravdu hodně a bývají rozesety po 3-5 hodinách chůze), bylo pro nás celkem překvapení, že super-easy-výlet začíná a končí broděním řeky, která byla rozvodněná po několikadenních lijácích tak, že byla překonatelná pouze po komerčně provozovaném tryskovém člunu (mimochodem zélandský výmysl) nebo přes prodloužení z jiné cesty, kde jsou mosty, což představuje podle pani z infocentra extra hodinu, podle tamních ukazatelů hodinu a půl až dvě. A jak jsem řekla, bylo zatraceně napršíno a močály se změnily na rybníky, z možnostní „horní cesta 45 min“ a „dolní cesta 10 min“ se nás vždycky týkala ta horní přes kluzké kořeny a řetězy, krom toho jsme vyrazili na túru jak čistokrevní Pražáci až v poledne, po hodině šlapání se mi podařilo přelézat potok po shnilých větvích tak, že jsem si šlápla do potoku až ke kolenu, vrazila si do dlaně ostnatý drát, cesty byly značeny s ohledem na přírodu tak, že do přírody takřka ani nezasahovaly a často jsme mohli trasu pouze hádat ze stop jak Chuck Norris a překonávat spadané stromy dvojitým kopem s otočkou. Nezaměnitelnou atmosféru doplňoval fakt, že „ustupující mrholení“, slibované paní z infocentra, se jevilo značně silnější, než aby to člověku po 11 hodinách šmatlání v bahně a mokrých botách přišlo vtipné. Krajina zato nabízela oku líbivé pohledy - četné vodopády, objevující se pouze po dešti, dechberoucí potoky a řeky, věčně se měnící zvětralé svahy a zeleň tak zářivou, že byste ji v temperách nenašli. Do chaty jsme dorazili za tmy, pod střechou venku bylo tolik bot, jako by je chtěli prodával, a já měla strach, aby se vůbec našla ještě nějaká volná matrace. Hodiny odbíjely půl desáté a všichni už uvnitř chrupkali. My otočili mokré pohory k vyhasínajícím kamnům, povečeřeli chleba a šli umřít do jediné volné velké postele. Ivan v noci noclehárnu obšťastňoval chrápáním a ráno jsme se trochu zničení koukali, že jsme ve společnosti samých lidí okolo 60 let a všichni vypadali velmi čile a trénovaně, jejich ostře tvarovaná lýtka a prvotřídní výbava mluvily za vše. Sbalili jsme si opět jeden velký batoh a druhý malý trhající se a ten den nás celou dobu zahřívalo sluníčko, užívali jsme si výhledy, překonali přes prudce stoupající terén zasněžené Gillespie sedlo s výhledem na důležitě se tvářící horu Mount Awful, obdivovali jsme neznámé sukulenty a kapradiny a na další nocoviště se dostavili opět jako poslední, daleko víc zničení než vytrénovaní důchodci. Ivan uvařil véču na věčně problémovém benzinovým vařiči a tentokrát chrápali v noci všichni chlapi v místnosti. Tato chata je režírovaná přes letní sezonu každý týden jiným dobrovolníkem, který má vysílačku, svůj extra pokojíček a informuje o počasí, popř. může domluvit dopravu zpátky. Odsud je možno jít pěšky po proudu řeky, dole u soutoku přebrodit a dostat se po 8 kilometrech chůze po silnici k místu, odkud jste před dvěma dny vyšli. Nám bylo řečeno, že nic zvláště zajímavého na 9 hodinové cestě nepotkáme, navíc je nepravděpodobné, že rozvodněnou řeku překonáme pěšky, proto jsme využili  lákavé nabídky a ráno jsme nasedli pěkně do malého letadla (létá každou hodinu) a během 20 minut plných strhujících výhledů na hory a údolí se dostali k silnici.




první den plný vláčných cest
druhý den plný vláčných cest


vzadu Mount Awful

třetí den plný vláčných cest
z letadla



Letadla a vrtulníky jsou tu skutečně běžné, vysvětlovalo by to některé záhady v mapách, kde jsou sice značené vícedenní trasy čundrů, ale nemají ani z jedné strany přístup pro auto, taktéž některá města u moře, kam také nezavedli žádnou silnici, majitelé člunů však zádrhel nevidí.
Zastávka na vyhlášené ledovce Fox a Franz Josef,inzerované jako nejdostupnější ledovce na světě, představovala párminutovou chůzi od parkoviště s pohledem na ušpiněnou morénu a 300 vzdálené vykukující stopy modrobílého ledu. Provázek doplněný tabulkou „dál ne!“ je nutno rozhodně přelézt, jinak na obě studená údolí zapomenete dříve, než z nich odjedete. Oficiálně je možno se přiblížit s průvodcem, který vás vybaví důležitě se tvářícím metr vysokým historickým cepínem a šumějící vysílačkou. Uprostřed obou ledovců vás taktéž může vysadit vrtulník, vskutku působivé vyvenčení, jak se jeví z množství letáků provozujících společností. Nám chyběla energie a chuť nepoznaného, neboť po ledovci jsme se už oba procházeli. Místo toho jsme se ukryli v příjemných bazénech horkých pramenů, kde jsme byli ke konci opravdu neprávem okřiknuti paní uklízečkou, ať si intimnosti provádíme jinde.



V horách se četně vyskytuje drzý horský papoušek Kea, vydávající zvuky „keaaaa“. Turistům slouží jako věrný motiv fotografování alespoň do doby, než jim začne okusovat gumu kolem autoskel. Papouch doroste cca 30 centimetrů a když nám skákal po střeše auta, dunělo to jak buben. Děcka v Queenstownu vyprávěli, jak někomu známému rozbili střešní sklo u spacího auta a když už byla díra do vozu, slétli se ostatní keové a celé auto vevnitř rozklovali tak, že nebylo už k použití. Já naštěstí ptáka odehnala teleobjektivem, ale už potvora hopkal ke gumě kolem skla.


horský papoušek Kea

Pokládali jsme takřka za jistotu, že odplavený most se Kiwoši budou snažit zatraceně rychle opravit, jediná přístupová silnice a dvoudenní objížďka 800 km je dost bolestivá na to, abychom se po 4 dnech dozvěděli na infocentru, že spojení bude obnoveno nejdříve až za další 3 dny! Celý den v autě jsme si znovu v druhém směru prohlíželi již známé výhledy na hory, vyfotili místa, kde zprvu pršelo a navštívili podruhé to nejteplejší z nebesky modrých jezer – Tekapo.
Smrtelně dlouhá objížďka měla jedno zásadní pozitivum, západní pobřeží se překonávalo přes Arthur Pass, k němuž vede cesta přes Castle Hill – zélandský a světoznámý ráj boulderingového lezení, balvany a skalky z písčitého vápence do cca 15 metrů, po více jak půl roce jsme si zalezli venku. Sice klasifikace cest odpovídala našemu takřka nulovému tréningu a sklon zvládnutelného převisu je nepřímo úměrný čím dál většímu vyklenutí našich pupků, ale i tak to stálo za podívanou. Moc mě mrzí, že někdejší kondice je dávno pohřbená. Místo má až mystický náboj, několik lokalit se skalkami rozesetými jak králičí bobky uprostřed zelených luk skrývá též speleologicky prozkoumané díry. Do jedné jeskyně jsme se podívali a poté se ještě vrátili s foťákem. Jde o vodou prořezaný písčitý vápenec, výsledkem je 500 m dlouhá jeskyně o kontinuální šířce akorát na rozpažení a hloubkou potoka od 3o cm do jednoho metru. Voda je docela teplá a světlá barva kamene umožňuje důkladně prohlédnout několik metrů vysoký strop. Ke konci prohlídky se překonává několik menších a v závěru větší vodopád, kde už ale návštěvníkům pomáhají na povrch železné kramle ve skále. Největší mazec byla 5 členná indická rodina s ženami v sárí a naboso (!) vlastnící celkem jen dvě baterky ke svícení, čímž se rodinka stala nejakčnějšími Indy (a jedinými akčními), co jsme tu na NZ doposud potkali.


Tekapo Lake...again


Castle Hill





Stream Cave

Západní pobřeží bylo konečně dobyto, na den jsme se uchýlili do Westportu. Žije tam jeden český pár s dvěma dcerami. Petr a Radka se tu usadili dohromady před 5 lety a díky tomu, že se Petr zná z karate s mým šéfem, jsem jakožto Češka dostala svou práci, protože my Češi jsme vzdělaní, pracovití a nápadití. S Ivanem jsou nějakou dobu v kontaktu, v ČR měli dost stejný příběh včetně shodných zaměstnavatelů v geotechnických firmách. O nedostatečném vzdělání a časté kiwošské zabedněnosti, nepřátelství vůči cizincům (ale až na druhý pohled a mimo Auckland) a neadekvátní lékařské péči (neví – li doktor, mrkne se na Google), se točila pak celá debata nad vínem večer. Lákadla kolem města nejsou početná, ale stojí za to. Pancake Rocks hned u silnice ukazují pozoruhodné různě odolné vrstvičky mořských usazenin a z nich vytvořené skalní mosty nebo bazény, pokud jedete na druhou stranu, po hodině a půl jízdy můžete objevovat krásu mohutných Lime Arch – vápencových jeskyní, větší z nich dorostla do obří délky 200 m a výšky 50 m. Voda měla takovou sílu, že vymlela i část tvdého granitu, který navazuje na spodní části jako geologicky mnohem starší. Samotný Westport je jinak město, kde nedává spát už ani liška, protože ji sežrali.


oprava mostu...buď jede vlak nebo auta
Pancake Rocks, Punakaiki
Lime Arch, blízko Westportu




Lime Arch 50 m vysoký, 200 m dlouhý





Dny dovolené se chýlily ke konci, zbýval v plánu pouze národní park Abel Tasman. Původně zamýšlený 3-5 denní slavný pobřežní trek nebylo možno vykonat a čas se zkrátil na pouhý půlden. Naštěstí jsme měli kliku a za 10 minut po přejezdu jsme už seděli ve vodním taxi. Člun pro 15 lidí vozí turisty po pobřeží a zastavuje na cca 10 kotvištích, kde se lze napojit na pobřežní pěší trasu. My dojeli do Torrent Bay, odkud lze cestu zpět ujít za 5-6 hodin. Loď mocně přeskakovala dvoumetrové vlny a my s Ivanem, nebojácně usazení vepředu, jsme jásali jak Japonci. Sranda je, že loď do moře odveze traktor, často bývá i podomácku přestavěný na vyšší, takže jedete traktorem v moři a ještě navíc na lodi. Abel Tasman je park se zlatými písky v dlouhých zátokách, do těch méně přístupných pěšími můžete dojet svou lodí nebo hojně užívaným mořským kajakem a pláž máte jen pro sebe i v letní sezoně. Světlý písek prosvítá skrz jasně modrou hladinu a pobřeží je pokryto deštným pralesem.



Torrent Bay
jak zachránit partnerku s děravými boty



parkoviště mezi vinicemi



Jak jsme nestíhali, tak jsme si blbě zapamatovali den, na kdy máme zakoupený lístek na trajekt, a s tím jsme žili prakticky celou dovolenou. Paní u check-inu nás otočila, že máme jet až zítra a mně se pak podařilo přehodit lupen alespoň na večer ten den bez finanční přirážky. Slunečné počasí se odpoledne změnilo, ztráta půldne tedy bolestivá nebyla. Omámená lákavým textem o chráněném ptačím ostrově Kapiti kousek od Wellingtonu jsem z wellingtonského přístaviště jela rovnou do vesnice, odkud jezdí spoje na onen ostrov. Ivan byl sice ospalý a jmenoval důvody, proč se tam nedostanem, ale já se nedala a rovněž spící jsem dořídila až na místo. Ráno jsme našli trajekt hned za rohem a zjistili, že limit 50 lidí na návštěvu ostrova na den není naplněn, ani není nutno vyřizovat povolení ve Wellingtonu a dokonce loďka jede za 10 minut. Spolu s námi cestoval cvičený ohař s reflexní vestou, krásný smradlavý mazel, jeden z mála psů, kteří se na Kapiti podívali. Ostrov má divokou historii. Jeho strategická poloha zaujala maorského náčelníka Te Rauparahu, bojovníka proti ostatním maorským kmenům na přelomu 18. a 19. století, později i mohutně proti Evropanům, přičemž dokázal z masa pozabíjených nepřátel vystrojit svým lidem parádní hostinu. Evropané na ostrov zatáhli domestikovaná zvířata, ve 20. století se odolné australské vačice (possum) rozmnožily až na několik stovek tisíc kusů. Od počátku 20. stol. se vláda snaží ostrov chránit a vyčistit od zavlečenců, takže zmizely příbytky, psi, prasata, ovce a prý do roku 1996 poslední vačice, i když google hovoří o ledasčems. Pravdou však zůstává, že snaha o navrácení přirozeného prostředí a původního ptactva se rozhodně vydařila, je to jediné místo, kde najdete hojně se rozmnožující ptáky kiwi, znovuzrozené barevné slepičky takahe (nyní dvě rodiny, tj. 8 kusů), slepičky weka, milující drobky chleba, roztomilé ptáčky Robin, zpěkáky Tui, kteří mají v repertoáru asi 50 zvuků a zvládnou napodobit mobilní telefony, a vycvičeného papouška Kaka, který neváhá vlézt do otevřeného batohu nebo brát sušenku z úst. Tímto bych jednoho kaku chtěla pozdravit a vyřídit, že škrábance na rameni se už skoro zahojily.
Poslední dovolenkový výstřelek byla 10 hodinová chůze na vrchol Hector, nejvyššího vrcholu Forest Park Tararua kousek za Wellingtonem, a zpět. Na vrcholu byl vítr, že by to odneslo chalupu. Když jsme si říkali, jací jsme borci, že cestu oficiálně za 6 hodin jsme zvládli za 4 a kousek, doklusal do chaty pár svalnatých důchodců tvaru antilopích těl a při pohledu na hodinky řekli „dvě hodiny deset minut, to jde!“ sklopili jsme oči, já překonala křupající kolena a statečně jsme se vydali zpátky k parkovišti, přičemž cestou jsme potkali kluky v žabkách a v květovaných dámských šatech. Po půlhodině nám kdosi vysvětlil, že jde o závěrečnou párty bakalářů. Zajímavá to země!


Robin

Weka

Kaka





vrchol Mount Hector, větrno až to kříže trhalo

Jižní ostrov a v menší míře i Severní je místem panenské přírody, divočina stále vítězí nad člověkem a vyvolává to skutečný respekt a pokoru. Místní jsou si toho vědomi, ochraňují kdeco, Zéland je zemí, kde najdete opravdu všechno koncentrovaně na malé ploše, od fjordů s tučňáky, lachtany a velryby přes stovky kilometrů nenarušených lesů po teplé zlaté zátoky s palmami hned za údolím vinic a melounových záhonů. Do toho si sjedete křišťálovou divokou řeku, kterou můžete rovnou pít. Nedávno tu ještě fungovaly zlaté doly. Zároveň blízko těchto skvostů je vždy supermarket, kde jsou potraviny, které se vám nezkazí do druhého dne, a široká škála ubytování a jiných služeb. Možná je to vše takové nezkažené právě proto, že turistický ruch tu funguje pořádně až od 70. let a do poloviny 19. století tu rostli jen Maoři divocí jako sama příroda, možná tomu pomáhá i veliká vzdálenost od Evropy a Ameriky. Možná to tu za deset let bude fungovat jinak, na cedulích u parků bude krom obrázků, že před x lety zasahoval ledovec do moře, také smutná vzpomínka na to, že tu měli v roce 2013 nejčistší pramen a nejčistší křemenný písek na světe a jaká tu měli ojedinělá zvířata. Nebo se Zéland nestane uplatitelnou dámou? Bude pokračovat v ochranných tendencích, stále se na letištích budou ukazovat batohy, jestli nepašujete zvířata, budeme si čistit bláto před vstupem do chráněných lesů a rozmnoží se tvorové, jimž někdo ničil domov? Doufám v to.
11% Zélandu pokrývají národní parky. Nemalou plochu tvoří další chráněná území. Na třítýdenní cestě jsme nechali stopu dlouhou 6500 km. Doufám, že se stopa projevila jen na našem autě a v našich srdcích.
 

Sample text

Sample Text