Social Icons

4. 9. 2012

Ivanovo poprvé


Doposud vseskere prispevky do blogu psala Kata. Pise hezky, co myslite? Muj prispevek nebude ani tak moc o zazitcich a pocitech, ale spise na tema pracovniho ducha. Po priletu na Zeland jsme se s Katou dohodli, ze zustaneme tam, kde si prvni z nas najde praci. Kata mela fakt velkou kliku a zacala pracovat ani ne 3 tydny po priletu. Me sehnat praci v oboru trvalo trochu dyl. Prileteli jsme s tim, ze mame dost penez na to, abychom se mohli nejakou dobu plne venovat hledani prace a netrpeli nedostatkem.  Na Zelandu si firmy hledaji zamestnance pres personalni agentury. Je to asi vice efektivni, nez aby se trousili ruzni uchazeci, kteri treba ani nesplnuji podminky... Soucasne, nejake psani e-mailu se zadosti  o praci tady taky moc nefunguje. Na radu kamarada jsem zacal hledat pres pracovni agentury, potom psal maily a nakonec zacal firmy "otravovat" osobne :D Asi po mesici hledani prace, mi zacalo byt jasne, ze bez znalosti perfektni anglictiny jsem bez sance rychle se dostat na pracovni uroven jako doma. Proste mi vysvetlili, ze anglicky umim dobre, jiste mam spoustu znalosti, ale zamestnavaji jen rodile mluvci :(  I tak se na me usmalo stesti/nestesti  v podobe pozice zacatecnik/stredne pokrocily inzenyrsky geolog... bohuzel castecne v Christchurch, castecne v Aucklandu. V Aucklandu se totiz toho moc stavebniho nedeje :( a taky konci univerzitni rok. Prace moc neni a prece jen vsichni maji radeji mistni absolventy, eventualne jeste nekoho z Anglie (treba Cambridge, Oxford...).
Konecne v praci - nasledujici text je urcen pro geotechniky
Firma se jmenuje Fraser Thomas a zabyva se projekci staveb, geolog. a geotech. pruzkumem a sanacemi ekologickych zatezi. Kancelar a sidlo ma asi 200 m od kancelare, kde dela Kata... Slava, budeme spolu chodit na obedy ;) Nastoupil jsem 29.srpna a hned prvni den jsme jeli do terenu. Tak bez obeda... V Aucklandu to maji tak, ze maji udelano podrobne mapovani cele metrople vcetne mechanickych vlastnosti zemin a hornin. V pripade, ze nekdo zaklada stavbu, projektantovi je zname geologicke podpozi a v pripade pochybnosti je vhodne provedeni pruzkumu. V Brne jsem se nekolik let snazil sehnat financni prostredky na kompilaci podrobne inzenyrskogeologicke mapy, ale nesetkal jsem se s patricnym pochopenim. V Praze mapu maji, dokonce v meritku 1: 5000, ale na Brno se nejak nedostava. 
Prvni den jsem se po seznameni s vetsinou lidi na pracovisti s mladsim studujicim kolegou vypravil do terenu. Pro ucely dreveneho rodinneho domu, kde lze predpokladat kontaktni napeti do 50 kPa, jsme provedli 3 jadrove vrty. Vrtalo se rucnim vrtakem prumeru asi 40 cm. Vratni slo celkem rychle. V podlozi jsme neobjevili raselinu, ani zadny jiny org. sediment, takze OK! Vzorky zemin se obvykle neberou, protoze laboratroni analyzy jsou zbytecne drahe a podobne jako u nas EC-7, tak australska norma doporucuje, ze lze vychazet z mistnich zkusenosti. Hloubka zalozeni zde zavisi na smrstitelnosti jilovitych zemin (na vetsich stavbach to snad i urcuji). V CR k tomuto ucelu slouzi Atterbergova mez tekutosti, pomoci ktere se neprimo urcuje obsah expandabilnich mineralu (jilove mineraly, co jsou objemove nestale). Sepsani posudku zde trva jeden den, tzn. zitra se to odesila mailem a pak i vytiskle postou.  Jde to rychle hlavne diky tomu, ze se nemusi cekat na vysledky analyz z laborky a opravit elektronicky 14 strankovy posudek prece jen tak dlouho netrva. Posudky jsou alespon u FT sepsany dost dukladne, kdy je projektant peclive seznamen s problemy, ktere mohou nastat a ma se jich vyvarovat. Casto se odkazuje na normy a pripadne na jine provedene pruzkumy, kde jsou uvedeny relevantni informace.
Na sousedni parcele delnici dokoncovali zelezobetonovou/drevenou vilu, pry alespon za mega (tj. na nase asi 17 MKc). Prekvapilo me, ze je stavba zalozena na pilotach... Piloty jsou kratke (2 m) asi v rozteci 2 m. Vymysleno je to vyborne. V CR bych pro zeminu CSN 73 1001 F8 CH, tj. ISO 14689-1 Cl (H exp.) a asi s wL > 80 % doporucil zakladat od hloubky 1,6 m (spise od 2 m). Zemni prace, vyvazovani ocelove vyztuze a beton pro zakladovy pas usazeny hluko pod terenem by byly asi dost drahe... Uz jsem si u nas v CR zvykl, ze projektant casto place do telefonu, zda by stavbu nemohl zalozit melceji. Muze, ale na svoji zodpovednost  :D Pomoci pilot dosahneme pozadovane hloubky, kam nedosahuji ucinky evaporace a objemove zmeny a usetrime na betonu... Ted si urcite hosi, co delaji piloty, postesknou, ze se to nevyplati. U nas i v dobe krize totiz nikdo nechce delat kratke piloty,  je to totiz moc  velka "drbacka". Do pilot davaji armokose s pruzezem ctverce, sice se divim, ale kdyz tam nebudou ohybove momenty, je to stejne jen pro svazani se zakladovymi pasy (deskou).
Dalsi den jsme jeli delat pruzkum pro dalsi RD. Tentokrate se jednalo o krasny pozemek v mirnem svahu. Kolega mi prozradil, ze na starem satelitnim obrazku je tam zobrazen domaci bazen... Tak se bude zakladat v bazenu :D Fakt, ze jo... Bazen rozbili, beton odvezli, diru zasypali. Nj. ale okolni zemina je jilovita, navazka misto bazenu propustna, takze tu bazen stejne vznikl. Alespon ma navazka v bazenu a okolni zemina podobnou "hutnost" (na zaklade dynamicke penetrace).
Jak to vypada na prestavbe Christchurch napisu pozdeji.
Ivan




1 komentář:

 

Sample text

Sample Text